Umowa na wyłączność a otwarta przy współpracy z biurem nieruchomości

Coraz więcej osób rezygnuje z samodzielnej sprzedaży nieruchomości – decydując się na sprzedaż mieszkania, domu czy działki za pośrednictwem wyspecjalizowanego biura nieruchomości. Rozwiązanie to niesie ze sobą wiele zalet, m.in. pozwala oszczędzić czas oraz ograniczyć ryzyko finansowo-prawne związane z transakcją. Okazuje się, że wśród czynników, jakie determinują jakość usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, nie bez znaczenia jest forma kooperacji z biurem. Współpraca z biurem nieruchomości przy sprzedaży, odbywa się najczęściej na podstawie umowy na wyłączność albo tzw. umowy otwartej. Czym charakteryzują się obie umowy i jaka umowa z biurem nieruchomości jest dla sprzedającego najkorzystniejsza?

Czym różni się umowa na wyłączność i umowa otwarta?

W sytuacji, kiedy sprzedający chce zwrócić się o pomoc z zbyciu nieruchomości do wielu biur pośrednictwa – może podpisać z każdym z nich umowę otwartą. W ostatecznym rozrachunku, wynagrodzenie (prowizję) otrzyma wyłącznie biuro nieruchomości, które jako pierwsze doprowadzi do sfinalizowania transakcji sprzedażowej.

Decydując się na podpisanie umowy na wyłączność, klient powierza prawo do zbycia mieszkania, domu czy działki tylko jednemu biuru nieruchomości. Z chwilą nawiązania takiej współpracy, konkretny pośrednik przejmuje pełna odpowiedzialność za kompleksową realizację zadań związanych z doprowadzeniem do korzystnej i bezpiecznej transakcji. Co ciekawe, w momencie, gdy sprzedający we własnym zakresie znajdzie nabywcę dla swojej nieruchomości, ma on możliwość wycofania się z umowy na wyłączność.

Czy warto podpisać z biurem umowę zwykłą (otwartą)?

Umowa otwarta tylko z pozoru może wydawać się dla sprzedającego najlepszym sposobem na zbycie nieruchomości. Klient musi zdawać sobie sprawę z tego, iż z chwilą zawarcia kilku umów otwartych, automatycznie uruchamia „wyścig szczurów” pomiędzy różnymi biurami pośrednictwa, które często skutkują uzyskaniem dla klienta niekorzystnych warunków. Zdarzają się jednak sytuacje, w których zwykła umowa otwarta może okazać się dobrym posunięciem, ale te należą do rzadkości. Najczęściej na zawarcie umowy otwartej decydują się osoby, którym zależy na błyskawicznej sprzedaży bądź najmie nieruchomości, nawet kosztem uzyskania mniej satysfakcjonujących warunków cenowych.

Umowa na wyłączność – dlaczego cieszy się wśród klientów rosnącym zainteresowaniem?

Rynek nieruchomości stwarza zarówno szansę na korzystne zbycie domu/mieszkania/działki, jak i wiąże się z szeregiem zagrożeń natury prawno-finansowej. Aby wykorzystać najlepsze okazje i jednocześnie zminimalizować ryzyko związane z transakcją, sprzedający coraz chętniej decydują się na podpisanie z biurem nieruchomości umowy na wyłączność.

Umowa na wyłączność sprawia, że w zakresie sprzedaży nieruchomości, utrzymywany jest kontakt tylko z jednym biurem/agentem. Taka sytuacja powoduje, że pośrednik traktuje sprawę sprzedaży priorytetowo, można liczyć na jego pełne zaangażowanie i mieć spokojną głowę o dopilnowanie wszelkich formalności. Rezultatem powierzenia agentowi sprzedaży nieruchomości na bazie umowy na wyłączność, jest też z reguły solidnie przygotowana i unikalna oferta, z pakietem zdjęć oraz z profesjonalnym opisem.

Umowa na wyłączność to komfort dla biura nieruchomości, który przekłada się na wygospodarowanie czasu na rzetelne sprawdzenie potencjalnego nabywcy pod kątem zdolności finansowej oraz prowadzenie efektywnych negocjacji cenowych w interesie sprzedającego. Warto podkreślić, że lepsza promocja, pozycjonowanie i zaangażowanie – to szansa na wyższą cenę transakcji. Często zdarza się, że dodatkowa kwota z tytułu sprzedaży, przekraczająca pierwotne oczekiwania finansowe sprzedającego, wystarcza na pokrycie wynagrodzenia (prowizji) agencji nieruchomości.

Umowa na wyłączność a umowa otwarta – o czym jeszcze warto pamiętać?

Umowa otwarta sprzyja powstaniu swoistego chaosu, który jest wynikiem nieprecyzyjnego, zbyt ogólnego opisu i nierzadko powielania w różnych serwisach błędnych informacji. Poza tym, zbyt duża liczba ogłoszeń oraz niespójności w zakresie ceny – wywołują u potencjalnych klientów nieufność i podejrzliwość, a sama oferta traci w ich oczach na atrakcyjności. Przy umowach otwartych, agenci kierują się zasadą „kto pierwszy – ten lepszy”, dlatego często dążą do zaniżenia ceny, co pozwala im szybko dopiąć transakcję i skasować należną prowizję.

Umowa na wyłączność to znacznie lepszy komfort współpracy i komunikacji pomiędzy agentem a klientem oraz możliwość uzyskania lepszych warunków sprzedaży. Biuro nieruchomości DUET BROKER preferuje właśnie taki model działania, ponieważ najbardziej ceni sobie satysfakcję klienta. Zapraszamy na niezobowiązującą wizytę w naszym biurze przy ul. Kołobrzeskiej 13/207 w Olsztynie, gdzie z przyjemnością porozmawiamy o Twoich celach, motywacjach, planach oraz oczekiwaniach i doradzimy najlepsze rozwiązanie.

Angelika i Adam Cheńscy

właściciele Biura Nieruchomości DUET BROKER

Biuro

Kołobrzeska 13, lok. 207
11-041 Olsztyn
NIP: 7411863373
tel./fax: 89 513 01 50
biuro@duetbroker.pl

Adam Cheński

Manager, specjalista ds. nieruchomości
tel.: 797 021 416
adamchenski@duetbroker.pl

Angelika Cheńska

Manager, specjalista ds. nieruchomości
tel.: 797 085 001
angelikachenska@duetbroker.pl

© 2021 Duet Broker. Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych
Polityka Prywatności
Akceptuję